TROCHU TEORIE K ESENCIÁLNÍM OLEJŮM
Esenciální oleje, také známé jako éterické oleje, jsou vysoce koncentrované, aromatické látky, které se přirozeně vyskytují v některých rostlinách. Vznikají ve speciálních buněčných strukturách, které se nacházejí v různých částech rostliny, jako jsou květy, listy, kůra, semena, plody, kůra a větvičky.
Proces tvorby esenciálních olejů zahrnuje biosyntézu jednotlivých složek oleje (převážně terpeny a fenoly) a jejich akumulaci v sekrečních strukturách rostliny. Tyto struktury mohou být intracelulární (uvnitř buněk) nebo extracelulární (mimo buňky). V některých případech mohou esenciální oleje unikat z rostliny prostřednictvím průdušnic nebo jiných povrchových struktur. Tyto oleje mají v rostlinách různé funkce, jako je obrana proti škůdcům a patogenům, přilákání opylovačů, zvýšení odolnosti vůči stresu atd.
Pro získání esenciálních olejů z rostlin se používají různé metody, jako je destilace s vodní parou, extrakce rozpouštědlem nebo lisování za studena a maceraci. Další možností je superkritická fluidní extrakce (SFE) pomocí oxidu uhličitého, což je jedna z nejlepších metod pro získávání čistých a vysoce kvalitních esenciálních olejů. Tato metoda umožňuje extrakci olejů za nižších teplot, což minimalizuje poškození nebo ztrátu citlivých aromatických sloučenin způsobených vysokými teplotami. Navíc se obejde bez chemických rozpouštědel. Nevýhodou jsou náklady a technická náročnost oproti jiným metodám.
Výsledný esenciální olej obsahuje směs různých chemických sloučenin, které mu dodávají charakteristickou vůni a účinky (terapeutické, relaxační, povzbuzující atd.), které jsou dány chemickým složením oleje a jeho interakcí s naším fyzickým i energetickým tělem a smysly.
Účinky esenciálních olejů se dají použít pro optimalizaci našeho organismu v mnoha oblastech. To nejčastěji zahrnuje aromaterapii, antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, podporu trávení, úlevu od bolesti nebo péči o naši pokožku.
Esenciální oleje jsou složeny z mnoha různých chemických sloučenin o různé koncentraci, což dohromady tvoří charakteristické aroma dané esence. Hlavními složkami jsou terpeny, estery, aldehydy, ketony, fenoly a další organické sloučeniny.
- Terpeny jsou nejhojnější skupinou chemických sloučenin v esenciálních olejích. Mají širokou škálu účinků na naše tělo (protizánětlivé, antibakteriální, antivirové, antioxidační), hrají klíčovou roli ve vůni esenciálních olejů, a tedy schopnosti ovlivňovat naše emoce a náladu.
- Estery mají uklidňující a relaxační účinky na naše tělo, mysl (pomáhají snižovat úzkost a stres) a podporují celkovou rovnováhu v našem těle.
- Aldehydy a ketony mají silné antimikrobiální a antifungální vlastnosti, kromě toho také stimulují naši mysl a povzbuzují kreativitu, soustředění a bdělost.
- Fenoly jsou silné antioxidanty, které chrání naše tělo před volnými radikály a podporují imunitní systém. Díky svým protizánětlivým a analgetickým vlastnostem mohou fenoly pomoci zmírnit bolest.
A kam teď?..
TEXT JE Z KNIHY VÝŽIVA PRO MODERNÍHO METAČLOVĚKA. VEŠKERÉ INFORMACE A MOŽNOST OBJEDNÁNÍ NAJDEŠ TADY.