Mé tipy k dýchání
Jako malí jsme asi všichni soutěžili s kamarády, kdo zadrží dech na delší dobu. To jsem ještě vůbec neměla ponětí o dýchacích technikách a už vůbec ne, že střídání dýchání a zádrže přináší zdravotní benefity. Prostě jsme se nadechli a pak zadrželi dech.
Schválně to zkus teď. Připrav si mobil nebo hodinky se stopkami. Nadechni se, zadrž dech a zmáčkni start. Když už nebudeš moct, zastav čas. Kolik vteřin či minut to šlo? Zapiš si výsledek. A teď. Věříš tomu, že dokážeš vydržet bez nádechu mnohem déle? (Když říkám mnohem, myslím tím: Sakra dlouho.) Zkus tuhle metodu. Výsledek tě bude bavit. Jak přesně na to jsem popsala tady. Pokud jsi lenoch línej a nechce se ti to číst, skoč rovnou na tohle video, kde Wim předvádí, jak dýchat.
Proč je nejlepší provádět dýchací cvičení ráno a další tipy:
- Dýchání je ideální provádět ráno na lačno a jako první věc, kterou uděláš. Ráno je totiž jistota. Nevíš, co se přihodí během dne a pak už to taky nemusíš stihnout. Stačí, když se třeba víc navečeříš a budeš dlouho trávit. Nebo se po práci ještě někam vydáš, přijdeš domů a chceš jen padnout. Je to sice jen dýchání, ale i to vyžaduje určité množství energie, úsilí a vůle.
- Pokud ráno nestíháš a víš, že budeš moct třeba až večer, rozhodně to chce počkat alespoň 3-4 hodiny po jídle.
- Ráno je také vhodnější z toho důvodu, že někteří z nás mají během spánku méně kyslíku v krvi (špatné dýchání, chrápání...) a mohou se ráno cítit unavení. Pamatuj, že je po ránu lepší dát si dechové cvičení, než dvojité espresso. Čerstvý vzduch tě probere a kyslík nastartuje.
- Tím, že se zvládneš ráno věnovat dýchání, začneš den vědomě. (Většinu dne pak už dýcháme mělce a jen zřídka si vzpomeneme, že máme nějaké plíce.)
- Ranní dýchání může být tvoje denní rutina, díky které budeš odcházet do práce s tím, že je teprve ráno, ale ty už si udělal/a něco pro své zdraví.
- Je potřeba počítat s tím, že ti to zabere čas. Záleží, jak rychle provádíš dýchání a jak dlouho zadržuješ dech. Vyzkoušej to a další dny už budeš vědět, kolik času si na to vyhradit. (3 série po 30 opakováních mi většinou zaberou 25-30 minut.)
- Může se ti líp dýchat vsedě nebo v leže. (Mě baví ležet v posteli pod dekou. Není mi tolik zima a cítím se v bezpečí.)
- Nikdy nezkoušej toto dýchání ve vodě. Vždycky musíš být v bezpečném prostředí.
- Nedělej dýchací cvičení na úkor spánku. Pokud bys měl/a spát méně, než 8 hodin (nebo individuálně), zkus dýchání zařadit jindy v průběhu dne.
- Před začátkem si nachystej mobil se stopkami nebo hodinky. Já ráda používám mobil, protože si po každé zádrži udělám snímek obrazovky a časy si zapíšu do tabulky kdykoli během dne, když mám čas.
- S nikým se nesrovnávej. Každý jsme individuální, máme svá vnitřní nastavení. Důležitější je evidovat si, jak dlouho vydržíš bez nádechu a sledovat svůj pokrok.
Jak postupuji po probuzení?
- Vstanu a jako první věc otevřu okno dokořán.
- Dojdu si na záchod, aby mě to nerušilo po čas dýchání.
- Po 8 hodinovém spánku se napiju vody. Ale ne tolik, abych měla v žaludku rybník.
- Nechávám okno dokořán a lehnu si zpátky do postele a přikryju se dekou. (Někdy se i přioblíknu, to chce vyzkoušet.)
- Začínám 1. sérii, 30 nádechů a výdechů. Po 30. výdechu mačkám připravené stopky a zadržuji dech. Zavírám oči a sleduji své tělo. Když už nemůžu, zastavím stopky a udělám hluboký regenerační nádech. Poté zadržím dech na 15 s a vydechnu. A začínám 2. sérii. A pak 3.
- Eviduji si časy všech tří zádrží a sleduji pokrok.
- Po dokončení dýchacího cvičení jdu pokračovat v ranní přípravě a chystám se k odchodu do práce.
Vykašli se na suchý únor a pojď se mnou dýchat aneb 4 týdenní ranní dýchací rutina.
Jak jsem zmínila výše, lepší ranní dýchání, než dvojité espresso. A přesně to mám v plánu. Každé ráno vstanu v 6 hodin na první zazvonění budíku. Neexistuje odkládání. Dám si budík daleko od postele, abych musela vstát a cestou na záchod to vezmu přes otevření okna. (Bylo by ideální, kdyby se mezitím postel třeba sklapla, bohužel takovou nedisponuji :) A dál už to znáš... Lehnu, dýchám, stopuji, zapisuji, odcházím do práce.
Dám tomu 4 týdny, abych byla schopna posoudit benefity. Zároveň potřebuji začít vstávat každý den ve stejnou hodinu, takže jakákoli ranní rutina je ideální. Formulář na zapisování časů už je připravený.
Startuji zítra, 28.1.2019. Kdo jde do toho se mnou? Nechte koment, ať vím, že jste v tom se mnou. Pojďte to zkusit na vlastní...plíce :) Protože stojí za to cítit se líp. Samozřejmě budu průběžně přidávat svá pozorování.
Tak... dýchání zdar.
Katie, SimplyMyWorld.cz
Veškeré vydané články za rok 2019 a 2020 najdeš v knize Rekalibrace Lidské Bytosti.