Barefoot boty, chůze naboso a plochá chodidla (1)
O chůzi naboso jsem se zmínila zatím jen v souvislosti s otužováním a chozením ve sněhu. Nedávno mi přišel dotaz, co si myslím o kombinaci nošení barefoot bot a plochých nohou, protože pan ortoped to nedoporučuje. Jaký mám na to názor? Začala jsem sepisovat odpověď a věděla jsem, že to nebude na dva řádky. Tak jsem se rozhodla hodit to i na blog a postupně budu přidávat postřehy a nové informace, na které narazím a další poznatky, které vyzkouším. Tak si sundej boty a pojď se na to podívat se mnou.
Jestli o barefoot (boso) botách slyšíš poprvé, tak googli, jdu rovnou na věc :)
Na úvod bych chtěla říct, že nejsem ortoped ani fyzioterapeut, nemám žádný papír a patent na rozum. Řídím se tím, co mi přijde logické a hlavně - přirozené. Jak se rozhodneš a co si z toho vezmeš, to už je na tobě. Začala bych trochu netradičně jednou otázkou, která přinese spoustu dalších otázek.
Koupit či nekoupit? Kdyby ses mě zeptal/a ještě pár měsíců zpátky, řekla bych: ,,Jo jasně, ber je." Po přečtení skvělé knihy Move your DNA od Katy Bowman (SK nebo EN) bych ti teď položila tyto dvě otázky: 1. Kolik času za den strávíš chůzí? A za 2. Po jakém povrchu chodíš nejčastěji? Bez ohledu na placatou nebo neplacatou nohu bych se zamyslela, jak často chodím v rámci dne a také po jakém povrchu. Boty s tenkou podrážkou jsou skvělé, ale pokud prosedím celý den u počítače, můžu si je strčit víte kam. Pokud chodím třeba ráno pár kilometrů na autobus, byť po asfaltu (můj případ), barefoot boty jsou lepší už jen proto, že jejich šířka umožní prstům roztáhnout se do stran. Tím se lépe aktivují všechny 3 klenby v chodidle (pata-malíček, pata-palec, malíček-palec), které mohou konečně plnit svou funkci. Velkou výhodou bot je, že se v nich dá chodit i tam, kam bychom si netroufli naboso, do centra měst atd.
Jak boty maximálně využít? Nejlepší využití mají boty na jiném, než rovném povrchu, kde tenká podrážka umožňuje interakci receptorů v chodidlech (mozku) s povrchem, čímž se upravuje poloha celého těla (kostí, kloubů, svalů atd.) vůči zemi. Takže obout si barefoot boty a jít kilometry po rovném asfaltu není tak výživné a efektivní pro chodidla, jako ujít kratší vzdálenost, ale po proměnlivém povrchu. Boty také umožňují větší pohyblivost kotníků oproti běžným botám, která je klíčová pro přirozenou chůzi. Nejlepší je střídat nejen povrch, ale také sklon cesty. Můžu jít chvíli do kopce, chvíli z kopce, po hrbolatém terénu, a po cestách, kde jsem nucena vyhýbat se dírám v zemi, krtinám, trsům trávy a kamenným hroudám. Díky tomu budu chodidla neustále stimulovat a posilovat. Bohužel přírodní terén není tak často součástí našich každodenních životů (město = chodník) a setkáme se s ním nejčastěji o víkendech během výletů. Už i chození po kopcích si vyžaduje extra čas navíc, podobně jako čas na pohybové aktivity po osmi hodinách prosezených v kanceláři.
Příroda není hloupá, můžeme si za to sami. Hádám, že příroda nebyla hloupá, když nás vybavila tolika funkcemi v chodidlech, abychom byli schopni překonávat nástrahy na našich cestách (dříve za potravou). Pokud nosíme odmalička těsnější boty a chodíme většinu času po tvrdé rovině bez hrbolů, chodidla ztratí schopnost přizpůsobovat se náročnému terénu. Jasně, že jo. Co nepoužíváme, o to přijdeme. To je princip fungování mozku. Co jsme ale ztratili, můžeme (alespoň částečně) získat zpět. Mohou nám pomoct právě tyhle bosoboty, střídání terénu, povrchu, sklonu, intenzity a vzdálenosti. Nohy si postupně zase začnou zvykat a přirozený mechanismus chodidel se obnoví.
A nakonec...Též jsem byla na jednom fyzio školení a doporučovali tam nechat si udělat vložky do bot na míru. Dovolím si s tím nesouhlasit. Tím, že si nechám udělat vložku podle otisku nohy, která je v podstatě zdegenerovaná z chůze po rovině a úzkých bot (proto je plochá), znemožním svalům už úplně jejich práci. Mohla bych to připodobnit k situaci, kdy si zlomím nohu a dají mi dlahu na několik týdnů. Svaly na noze ochabnou a jejich schopnost vykonávat pohyb se zmenší. Když mi dlahu sundají, řešení není chodit do konce života o berli, ale posilovat tu nohu přirozeně - chůzí, aby znovu získala svou sílu a stabilitu.
Takže souhrn: 1. Za mě barefoot boty super, ale záleží jak využiješ potenciál, který přináší. 2. Tam, kde můžeš, choď naboso. Postupně :)
A úplně na závěr nějaká ta literatura. Můžu ti doporučit skvělou knihu Katy Bowman Rozhýb svoju DNA (slovensky nebo anglicky) a Celým tělem naboso (česky), kde autorka popisuje jak postupně odložit boty. Též si určitě pročti článek od Vlada Zlatoše, specialisty na výživný pohyb na Slovensku.
To byl takový stručný úvod. Je toho ještě hodně (strááášně moc), co chci rozebrat a postupně se k tomu dostanu. Pokud tě chůze naboso zaujala, paráda. V dalším příspěvku se můžeš těšit třeba na tipy, jak rozhýbat chodidla pomocí jednoduchých cviků a další úvahy i fakta na toto téma. Tak...chodidlům zdar :)
Katie, SimplyMyWorld.cz
Veškeré vydané články za rok 2019 a 2020 najdeš v knize Rekalibrace Lidské Bytosti.