O světle jinak (1): Světelné spektrum, energetická centra a endokrinní žlázy - spojitosti

V prosinci jsem měla čas věnovat se čtení a sbírání nových poznatků ohledně spánku a světla. Obě oblasti mě fascinují. Asi už víš, že jsem v září sekla s členstvím v gymu, abych mohla být venku, jak jen to jde. A vyplatilo se. Po překonání prosincové krize nyní stojím vstříc novým příběhům. Ještě, než se pustím do studia dalších témat, dlužím blogu mnoho povídání o světle, o kterém jsem psala spíš letem světem. Rozšiřující články měly být původně součástí knihy. Protože ale nejde spojovat dohromady myšlenky za rok 2019 a rozšířený pohled na témata, najdeš tady pokračování knihy. V žádném případě tak o nic nepřijdeš. 

V prosinci jsem si pořídila knihu Světlo - lék budoucnosti (a následně taky plnospektrální LED zářivku) a pustila jsem se do čtení. Něco málo jsem už věděla, ale i tak jsem četla s pusou dokořán a knihu jsem doslova vdechla.  Jsem naprosto nadšená a na druhou stranu mě štve, že je tohle téma tak opomíjené. Proč jsou světlo a Slunce tak úžasné ,,vynálezy"? Odlož vše, co doposud víš ze školy a jdeme na to. Snad bude článek uchopitelný pro tebe jakožto nadšence duchovních nauk, tak pro zarytého materialistu.


Začala bych docela netradičně a to energetickými centry, neboli čakrami. Jo, tohle slovo dost lidí nesnese a ježí se jim chlupy. Myslí si, že energetická centra jsou něco esoterického a tím pádem totálně neuchopitelného a nereálného pro člověka, který je ne-esoterik. Popírat tato centra je jako ignorovat fakt, že máme mozek. Za mě si myslím, že je to celé velké nepochopení. Práce s centry vychází z vědění starých kultur. Myslela jsem si, že je původ jen v oblasti jógy, ale později jsem zjistila, že domorodé kmeny jižní Ameriky mají svůj systém center, se kterým též pracují šamani. Je to tedy něco, co skutečně ,,je".  Problém je asi v tom, že se tohle vědění  příliš rychle přeneslo pouze do esoterické literatury, aniž by existovaly nějaké studie, které by pomohly toto téma uchopit. Ve skutečnosti nepotřebuji vědět, jak v těle funguje kyslík během tradičních dýchacích cvičení na to, abych mohla pocítit benefity dýchání. Ale chápu. Jaká je tedy spojitost čaker se žlázami a slunečním světlem? 

Energetická centra jsou místa v těle, kde sídlí endokrinní žlázy. Tedy žlázy s vnitřní sekrecí (ŽSVS), které produkují hormony a řídí tak hormonální systém a fungování celého těla. Pokud se ti ze slova čakra ježí chlupy, vykašli se na tenhle výraz  a zaměň ho za ,,místo v těle, kde sídlí ŽSVS". To není ezoterika, ale somatologie (nauka o těle) nebo jak to nazvat. Tak vítej zpátky na zemi, ve hmotě. Můžeš si vydechnout. 

V knize se píše: ,,Lidská bytost je ztělesněním světla, problémy jsou výsledkem naší neschopnosti přijmout světlo a využít ho ve svůj prospěch." Tedy, že neumíme dostatečně těžit z benefitů, které nám světlo může poskytnout. Teď si vezmi tuhle banalitu, kterou se učíme už na základní škole: Sluneční energie se hromadí v rostlinách (fotosyntéza) ve formě polysacharidů (zásobních i stavebních), kterou zkonzumují živočichové a ty následně sníme my. (Tedy někteří z nás.) Ale rostliny konzumujeme všichni. Tedy světlo, které se nedá nijak uchopit kromě toho, že ho vidíme, se ukládá do hmoty. Do pevných struktur. To znamená, že když jíme, získáváme koncentrovanou světelnou energii prostřednictvím stravy (světlo->rostliny->zvířata->my lidé). Kromě potravy ze stravy a tekutin se do nás dostává sluneční spektrum skrz oči a také pokožku. (To už ale trochu předbíhám, vrátím se k tomu.) Enzymy a hormony, které nám pomáhají se zpracováním přijaté potravy jsou citlivé na světlo (anebo jeho barevné složky). To reguluje jejich biologickou aktivitu v těle. Na fungování očí a mozku padne až 25 % nutrientů ze stravy.

Oči, respektive duhovky, jsou jako mapa aktuálního stavu celého organismu. Je to takový kompletní otisk nás samých. Naše jedinečnost. Na tom je postavený i obor zvaný iris diagnostika, kdy každičká část oka odpovídá části těla (orgány atd.) Oko obsahuje tyčinky a čípky. Tyčinky fungují za šera, zajiťují černobílé vidění a pohyb při nízké intenzitě osvětlení. Čípky  fungují za denního světla a zajišťují nám ostrost vidění a rozlišení barev při vysoké intenzitě světla. A teď to zásadní, proč to celé píšu.

Oko transformuje světlo (světelné spektrum) na elektrické impulzy, které přicházejí do dvou míst v mozku.

  • Zrakové centrum, díky kterému vnímáme obrazy. To je funkce, která je tak samozřejmá, že se nad ní ani nepozastavujeme.
  • Hypotalamus, který má na starost předávání informací z mozku do všech částí těla a shromažďování informací z vnějšího prostředí (mimo tělo).

Naši vnitřní rovnováhu a fyziologickou regulaci řídí dva systémy - nervový a endokrinní. Centrální nervový systém (CNS) vysílá informace do ANS (autonomního nervového systému), který má na starost práci hladkého svalstva a žláz, u kterých udržuje anebo obnovuje rovnováhu. ANS se dělí na  dvě části:

  • sympatikus (aktivace těla)
  • parasympatikus (přestavba a regenerace),

které působí na činnost orgánů a celých soustav.

Příkazy regulace ANS přichází z hypotalamu. Ten má na starost hospodaření s energií, tekutinami, má vliv na teplotu, krevní oběh, dýchání, aktivitu x spánek. Taky řídí sekreci hormonů hypofýzy (endokrinní žláza), což ovlivňuje metabolismus a chemické reakce pomocí hormonů v krevním oběhu, které nesou potřebné informace k cílovým buňkám. Endokrinní systém tvoří tyto žlázy: hypofýza, šišinka, štítná žláza a příštítná tělíska, brzlík, nadledvinky, slinivka břišní a gonády (žlázy produkující pohlavní hormony). Hypofýza stojí nad ostatními žlázami a řídí sekreci všech hormonů. A teď zpátky k čakrám. Že je to blbost?

Když spojím dohromady biologii, somatologii a fyziku, věci najednou začnou dávat smysl, aniž by se ze mě musel stát jogín během 5 minut. Jak jsem psala, nemusíš čakře říkat čakra. Je to jen pojmenování oblasti v těle, kde sídlí endokrinní žlázy. Každé energetické centrum (kolem dané žlázy) vyzařuje dle tradičních nauk různé barvy (od červené po fialovou, stejně jako má duha), tedy světlo o různých vlnových délkách. Jestli ti to přijde už fakt moc, ignoruj tuhle informaci. Jestli v pohodě, může ti to poskytnout výhodu.

Slunce je jediný přirozený zdroj světla přes den a oheň (světlo svíček) je zase přirozený zdroj světla večer/v noci. (Žárovku tu máme teprve přes 100 let.) Vyvinuli jsme se pod světlem a právě proto jsme světlo a jeho spektrum vlnových délek začlenili do svého ,,metabolismu". Malým příkladem může být nyní velmi aktuální téma, jak jsme ovlivňovaní slunečním cyklem, kdy se střídá den a noc. Proč spíme, když je tma a fungujeme, když je světlo? Nyní se mluví nejvíc o modré složce světla, které ovlivňuje náš cyklus bdění/spánek. Ale to je jen jedna část, jen určitý rozsah vlnových délek Co ty ostatní? Jsme vůči nim inertní? Myslím si, že nikoli. Jen o nich víme pramálo, co se týče vědeckých studií.

Že je Slunce super záležitost, to jsem věděla. Brala jsem to spíš z pohledu, že hřeje, probíhá pomocí něj syntéza vitaminu D a prostě se na něm tak nějak cítím líp. To jsem ho ale hluboce podcenila. Když jsem začala číst knihu Světlo - lék budoucnosti, otevřel se mi zcela nový pohled. 

Energetická centra v těle nejsou pro mě nic zvláštního. Ale znala jsem je jen z pohledu tradičních kultur. Ať jogínských nebo šamanských technik. Nikdy předtím jsem neslyšela spojitost mezi centry a světlem, respektive jejich barvami a zároveň světelným spektrem ze Slunce. Proč o tom nikdo nemluví? Oči nejsou jen od toho, abychom viděli obraz. To je pouze poloviční funkce. Druhá funkce očí je přijímat skrze ně přirozené světlo do mozku (hypotalamu), čímž se reguluje naprosto všechno. Veškeré funkce a naše bytí, jak už jsem psala dříve. 

Lidé dříve uctívali Slunce a chodili se léčit do světelných chrámů. To mě inspirovalo. Když jsem byla v prosinci nemocná, napadlo mě udělat si takové světelné lůžko u sebe v pokoji. Přesunula jsem si tatami s karimatkou na místo, kde svítilo Slunce a otevřela jsem okno. Nechala jsem dopadat paprsky světla na kůži. Sice jsem chodila i ven, ale nemohla jsem tam být tak dlouho. Takhle jsem si prodloužila čas na slunci o 3 hodiny denně a průběžně jsem se stěhovala po pokoji společně s paprsky. 

Tak to je konec první části o Slunci a souvislosti energetických center s endokrinními žlázami. Příště navážu dalšími informacemi. Je toho ještě dost :)

Inspirováno knihou Světlo, lék budoucnosti (Jacob Liberman).


Pokud je tohle první článek, který čteš, můžeš se podívat ještě na tyhle:

Slunce: Zázračný přítel / trocha vesmírného povídání 

Denní režim, čas, spánek a světlo 

Světlo / Počasí, že by psa nevyhnal? 

 


Veškeré vydané články za rok 2019 a 2020 najdeš v knize Rekalibrace Lidské Bytosti